web Wordpress

14 důvodů, proč mít web na WordPressu

Jste teprve ve fázi plánování a rádi byste se do tvorby vlastních webových stránek pustili svépomocí? Seznamte se s důvody, proč je WordPress i pro váš web ta správná volba.

Otevřená licence

WordPress běží na otevřené licenci, což laicky řečeno znamená, že kdokoliv si ho může libovolně bez jakéhokoliv postihu upravovat a dál šířit, a to i za úplatu. Tento redakční systém je díky tomu volně přístupný pro komerční i nekomerční využití, a těší se velké oblibě milionů uživatelů po celém světě.

Požadavky na běh

WordPress nemá nikterak náročné požadavky na běh, takže je dnes možné ho bez jakýchkoliv obtíží zprovoznit téměř na jakémkoliv dostupném hostingu. Z českých hostingů je možné doporučit např. Wedos nebo Český hosting, které oba shodně nabízí instalaci WordPressu na jedno kliknutí, a samozřejmě splňují i veškeré nezbytné požadavky pro jeho provoz.

Komunita

Kolem WordPressu existuje obří základna vývojářů, což je jedním z velkých benefitů otevřenosti licence. Pokud zrovna řešíte nějaký problém, je vysoce pravděpodobné, že už ho řešil někdy někdo před vámi. Není pak nic jednoduššího, než navštívit diskusní fórum či tematické blogy, které obsahují celou řadu užitečných rad a návodů.

WordPress komunita pořádá pravidelné konference, školení či semináře, a jak se říká: „Víc hlav víc ví“, takže její členové neustále společnými silami pracují na odstraňování chyb a nedostatků, a systém se tak snaží ladit k dokonalosti. Velkou výhodou je, že komunita má výrazné zastoupení i přímo u nás v České republice, takže se nemusíte bát, že bez znalosti angličtiny o něco zásadního přijdete.

Je zdarma

Redakční systém WordPress jako takový je zcela zdarma, a jak již bylo uvedeno výše, je možné ho nainstalovat přímo na hostingu. Stejně tak jsou zdarma i jeho základní aktualizace, a celá řada šablon a nejrůznějších rozšíření.

Obrovské množství šablon

Pro tvorbu webu na WordPressu vám bude k dispozici opravdu nesčetné množství šablon, z nichž je navíc velká část dostupná zdarma. Pokud nemáte žádné speciální požadavky, je vysoce pravděpodobné, že si s jejich nabídkou vystačíte.

I v případě, že byste se rozhodli pro některou z placených variant, nemusíte se bát, že vás cena zruinuje. U většiny z nich se vejdete do cca 50 dolarů, a to je oproti ceně webu „na míru“ opravdu příjemná částka.

Při výběru šablony je vždy nezbytné si dát pozor na to, aby byla responzivní (dobře zobrazitelná na všech typech zařízení, od mobilu až po počítač) a podporovala češtinu a především české fonty. O kvalitě jednotlivých šablon nám hodně napoví jejich hodnocení.

Pokud byste přeci jen nevybrali ani mezi placenými, stále je zde možnost nechat si některým z odborníků vytvořit vlastní šablonu optimalizovanou přímo pro vaše účely. Tady už ale počítejte s výrazně vyššími náklady.

Pluginy a rozšiřitelnost

Díky pluginům je možné do WordPressu dostat téměř vše, na co si vzpomenete. Jednoduše si můžete nainstalovat doplňky, které vám pomůžou se zabezpečením webu a dat, odesíláním formulářů, prací s fotogaleriemi, SEO i marketingovými nástroji.

Stejně jako u šablon je i celá řada pluginů dostupná zdarma.

Nabídka je opravdu široká a máte jen malou šanci, že to, co hledáte, ještě nikdo nevymyslel. Pokud by se tak opravdu stalo, opět je možnost využít služeb odborníků a nechat si vytvořit doplněk přímo na míru.

Jednoduchá správa

Troufám si říct, že administraci WordPressu zvládne po menším zaškolení opravdu každý. Uživatelské rozhraní je intuitivní a běžný uživatel si s ním velice brzy hravě poradí.

I v případě, že zadáte vytvoření vašeho webu na WordPressu odborníkovi, běžné úpravy obsahu si později snadno provedete sami. To vám ve finále ušetří nejen peníze, ale samozřejmě i čas, protože nebudete muset na nikoho čekat.

Rychlost

Při výběru vhodné šablony a pluginů dokážou být weby na WordPressu opravdu rychlé. Přesto je rychlost jeden z hlavních faktorů, které uživatelé zmiňují i mezi nevýhodami tohoto redakčního systému. Pokud totiž uživatel zahltí svůj web desítkami nejrůznějších náročných doplňků, které navíc stejně jako systém pravidelně neaktualizuje, web se tím výrazně zpomalí.

Výrazně negativní vliv na rychlost vašeho webu má také nevhodné používání obrázků. O jejich optimalizaci pro použití na webu se můžete více dočíst zde.

Univerzálnost

WordPress sloužil původně primárně pro blogy, ale postupem času se z něj stal naprosto univerzální redakční systém. Dnes je možné na WordPressu postavit prezentační web, firemní stránky, blog, diskusní fórum i e-shop.

Vícejazyčnost

Administrace WordPressu je k dispozici v desítkách jazyků včetně češtiny i slovenštiny. Přeloženy jsou i některé z pluginů a jejich počet s vývojem systému neustále narůstá.

Díky doplňkům je navíc na WordPressu možné provozovat i vícejazyčný web, což je další z řady jeho výhod oproti některým konkurenčním řešením.

Ovládá ho velké množství odborníků

WordPress je opravdu velmi rozšířený, a díky tomu není problém sehnat odborníka, který vám do něj v případě potřeby vytvoří požadované řešení na míru.

Programátoři tento systém velmi dobře znají, což vám může výrazně ušetřit náklady, pokud třeba zrovna přecházíte od konkurence. V případě, že máte web na WordPressu, můžete si být téměř jisti, že na předchozí práci může nový vývojář navázat téměř okamžitě a nebude se muset s ničím složitě seznamovat.

E-shop

WordPress nabízí i vlastní e-shopové řešení na platformě WooCommerce. Vhodné je především pro malé a střední podniky, a také pro všechny, kdo mají omezený rozpočet a nevyžadují žádné speciální funkce.

Prostřednictvím e-shopu na WordPressu lze prodávat opravdu široké spektrum produktů – od těch fyzických, přes digitální produkty, vstupenky i členství formou chráněných sekcí.

SEO optimalizace

Jak už bylo uvedeno výše, WordPress byl ve svých začátcích zaměřen primárně na tvorbu blogů, a z toho také pramení fakt, že weby provozované na něm mají vyhledávače rády.

Součástí WordPressu jsou nástroje pro efektivní práci se SEO, a pokud se naučíte pracovat s vhodnými doplňky, můžete se spolehnout na to, že váš web získá dobré hodnocení, a tím si zajistí i vyšší pozici ve vyhledávání.

Bezpečnost

Možná už jste někde zaslechli, že jednou z největších slabin WordPressu je právě jeho bezpečnost. Díky tomu, že se jedná o otevřený a široce rozšířený systém, je také velmi často terčem útoku nejrůznějších hackerů.

Opět se zde však ukazuje, jaká síla je právě v obří komunitě vývojářů, která WordPress obklopuje. Bezpečnost je jednou z klíčových věcí, na které se vytrvale pracuje, a za tímto účelem vznikla i celá řada pluginů, které napomáhají zmíněným útokům čelit. Tyto doplňky jsou navíc neustále vylepšovány a téměř okamžitě tak dokážou reagovat i na nejnovější hrozby.

Důležitý je však fakt, že bezpečný může být pouze systém, který je pravidelně aktualizovaný! O WordPress a jeho nainstalované součásti je potřeba se pravidelně starat. Jen tak zajistíte, že vám váš web bude dobře sloužit.

Samozřejmostí by měly být i pravidelné zálohy, které vám umožní vrátit se k předchozí verzi vašeho webu. To je užitečné i v případě, že se vám podaří něco omylem smazat apod.